19 km , 350 m stoupání

Bedřichov - Nová Louka - nádrž Josefův Mlýn - Královka a zpět

Střední až lehká trasa v srdci Jizerských hor, několik kratších lehkých technických úseků, dvě vodní nádrže, rozhledna  a tři kulinářské zážitky na chatě Nová Louka, Prezidentská a Královka

0,00 Kč

On line mapa

Popis trasy:

Střední až lehká trasa v srdci Jizerských hor vhodná i pro alespoň minimálně technicky a fyzicky zdatné malé bajkery a bajkerky.

Trasu začínáme na centrálním parkovišti P1 v Bedřichově (100,-Kč za den). 

Od závory parkoviště se vydáme vlevo do stoupání po asflatce a u dalšícho parkoviště (P2 vlevo od silnice z tohoto směru zahneme na lesní cestu doprava na zelenou turistickou značku naučnou stezku Černá Nisa.

V zimě tudy vedou běžkařské trasy a v létě je to hezký lesní lehoulince technický úsek s kořeny, kameny a po dešti tu a tam louží.

Dovede nás až k hrázi vodní nádrže Bedřichov. V září 2021, kdy jsme tuhle trasu projížděli my byla tato v rekonstrukci.

Tady budeme pokračovat rovně stále po zelené. Je tu zákaz jízdy na kole a tady má svůj důvod. Nad rašeliništěm je postaven hezký dřevěný chodník, který je velmi úzký. Budeme proto ohleduplní a kolo povedeme. Cesta není až tak dlouhá. Pokud byste pospíchali objeďte to po modré (od přehrady vpravo).

Na rozcestí Za přehradou zabočíme vpravo na žlutou (Uhlířská cesta) a po pár stovkách metrů za závorou zabočíme vlevo a zkrátíme si tak cestu k Zámečku Nová Louka.

7,1 km

Hospoda na Nové Louce je první (ze tří)  kulinářšký zážitek na naší cestě. Mají tu mimo jiné Plzeň a dobře tu vaří. My to pojali přes polévku na Nové Louce, hlavní chod na Prezidentské a dezert na Královce, ale to samozřejmě záleží na Vás. Každopádně všechna 3 místa jsou na naše poměry výrazně nadstandardní co do kvality, nikoliv však co do ceny. Chválíme!

Z Nové Louky pokračujeme po modré (též cyklotrasa 3022 a E3, Stezka kancléře P. Šámala) kolem Blatného rybníka. Na rozcestí Pod Kristkánovem můžeme (pokud máme raději klidnější jízdu) zahnout vlevo na 3021 (zpevněná cesta) nebo pokračovat ještě kousek do kopce a zabočit až v Kristiánově vpravo na žlutou. Užijeme si tak několik málo stovek metrů hezkého v dolní části techničtějšího sjezdu.

Odtud už pokračujeme téměř stále z kopce po 3021 k vodní nádrži Josefův Důl.

Na konci přehrady pak zabočíme doleva do stoupání stálo po 3021.

Vystoupáme parkovišti "Hrabětice u Kapličky" a zabočíme doprava na 3020. Je to pořád nahoru a na konci lesa kousek před Královkou zahneme vpravo na Prezidentskou.

Odbočka na Prezidentskou před Královkou
Odbočka na Prezidentskou před Královkou

Další výtečná restaurace v oblasti! Pak se vrátíme zpět k odbočce a pokračujeme zbytek stoupání na Královku. V našem pořadí třetí gurmánský zážitek. Krásně zrekonstruovaný interiér, vynikající kuchyně a vlídné ceny. Nová Louka je původní klasická jizerská hospoda, Prezidentská je honosnější restaurace s obsluhou a Královka je nová a moderní se selfservicem. Všechny jsou vynikající, každá má něco do sebe a poměr cena kvalita je neuvěřitelný.

Od Královky už je to jen a jen z kopce. Turistické trasa (zde žlutá) láká jet terénem, ale bývá tu hodně turistů, takže tady to vydržíme a pojedeme po rozbité asfaltce 3020 až zpět k parkovišti P1.