26 km, 161 m stoupání

Beroun - Králův Dvůr - Lísek - Nižbor - Hýskov a zpět

Rychlá střední až lehčí trasa s hravým dlouhým lehkým sjezdem do Nižboru.

0,00 Kč

On line mapa

Popis trasy:

Klasická "jednohubka", kratší rychlá trasa, která se hodí, když nemáme moc času a chceme něco málo najet a trochu si i užít sjezdů. Lze ji také absolvovat s alespoň trochu zdatnějšími dětmi.

Trasu můžete jet samozřejmě odkudkoliv, popis a gpx do navigace začínají na praktickém parkoviště u berounského nádraží.

Pojedeme po cyklotrase EV4, Po stopách českých králů podél Litavky až do Králova Dvora. Za nádražím a hned za mostem přes Litavku tato cyklotrasa odbočuje na chodník vlevo, ale my budeme pokračovat rovně po zelené turistické značce pod dálnicí a následně na Zahořany. Vyhýbáme se tak frekventovaným silnicím. Jediný z tohoto pohledu nepříjemný úsek začíná u hospody Pásovec v Zahořanech. Není ale nijak dlouhý. Pokračujeme stále po hlavní silnici Jungamnnova (zelená v jednom místě zahýbá prudce vpravo, ale my pokračujeme rovně po hlavní). Mineme konec Zahořan, v pravotočivé zatáčce značenou odbočku na Trubskou a za ní asi 200 m v místě, kde před sebou vidíme silnici začínající stoupat na Hudlice a kde je zelená plechová zastávka konečně zahneme vpravo na neznačenou kamenitou cestu.

Km 7,3

Pokračujeme po ní stále rovně nejprve prudším stoupáním po kamenech a následně již přívětivější polní cestou mezi keři. Ta nás dovede až ke křížku pod Lískem.

Tady zahneme vlevo po asfaltce (značená cyklotrasa 0052), po které asi po 600m opět odbočíme vpravo dolů na kamenitou neznačenou cestu mezi poli.

Km 9,5

A od tohoto místa je to krásný, hravý, nenáročný a vzhledem k předešlému krátkému stoupání překvapivě dlouhý sjezd až do Nižbora. Jedeme stále po cestě dolů a tam, kde prvně končí klesání zabočíme doprava do mírného kopečku.

Km 11

Pokračujeme stále dál (zprava se napojí žlutá turistická značka u rozcestí Habrový potok) a my tak lesní a polní cestou stále z mírného kopce pokračujeme stále po žluté. S občasným mírným "přišlápnutím" se tu dá docela "mazat".

Žlutou turistickou opět opustíme až za fotbalovým hřištěm (vlevo) těsně před brodem (a mostíkem vlevo od něj) doprava po další rychlé kořenovité pěšině, která nás dovede až do Nižbora (značená cyklotrasa Bikehero).

Km 13.6

V Nižboře se můžeme vyřádit na bikrosovém hřišti. Doporučujeme také oběd v restauraci Hotel Praha (přes most a hned za přejezdem vpravo).

Zpět můžeme jet buď stejnou cestou, kterou jsme přijeli. Vězte, že ten první výšlap po hodně kamenité cestě ze Zahořan ke křížku pod Lískem je opačně jako sjezd taky moc příjemný. Záleží na Vás. Trasa je pak popsaná po 0050, Po stopách českých králů podél Berounky zpět k nádraží.