35 km, 436m stoupání

Dolní Břežany - Záhořany - zpět

středně dlouhá a středně technicky náročná MTB trasa přes krásné údolí a brody zahořanského potoka 

0,00 Kč

On line mapa

Popis trasy:

středně náročná trasa vhodná pro horská kola a středně zkušené bikery, kamenité sjezdy, brody, výhledy, nedobré za mokra

Z náměstí v Dolních Břežanech, kde se můžeme posilnit v Café Jamón a kde se dá i zaparkovat vyrazíme přes Keltský park a na kruhovém objezdu nad Břežanským údolím zahneme vpravo a po málo frekventované silnici dorazíme do obce Točná. Projedeme kruhový objezd a oproti směru, ze kterého jsme přijeli zahneme vlevo na zelenou turistickou značku. Krásný kamenitý sjezd - není nijak technicky náročný, ale jeďte opatrně, cesta je místy hodně úzká a sráz vpravo hodně prudký - dojedeme až k hlavní silnici. Zelená vede při pohledu z kopce vlevo od silnice, ale na kole tudy jet nelze, musíme tedy kousek po silnici. 

Po cca 1km jízdy sjedeme ze silnice v místě, kde je závora vlevo viz foto.

Odtud již lze pokračovat po lesní pěšině kolem minizoo až k řece, kde pojedeme kolem nádraží doleva a po cyklostezce A2, 8100 podél Vltavy až do Vraného nad Vltavou, kde před nádražím zabočíme přes koleje vlevo na červenou turistickou značku (silnice ke Zvoli zabočuje vlevo, my pojedeme po červené rovně do lesa).

Po lesní cestě s kořeny vystoupáme až do obce Březová - Oleško, kde ještě před zástavbou zabočíme prudce vpravo. Sledujeme červenou turistickou značku. Lze jet i po blízké cyklotrase 8226, ale lesní cesta je mnohem zajímavější:).

V obci budeme míjet Japonské zahrady Oleško. Místo budované od roku 1937 stojí za to navštívit, doporučujeme!

Pokračujeme po červené nejprve širokou kamenitou ulicí a nakonec techničtějším sjezdem serpentinami (nedoporučujeme za mokra). Určitě tady na chvíli zastavte a pokochejte se krásným výhledem na Vltavu a Davli. Stojí to za to!

U Maškova Mlýna si po sjezdu vyklepeme ruce a necháme zchladnout brzdy:) a pokračujeme vlevo po modré turistické značce Záhořanským údolím na Libeř. Brodů je (včetně posledního malého úplně v závěru) skutečně 11 a všechny se dají bezpečně projet. Pokud byste si na některý přesto netroufali, všechny se dají objet přes blízké mostíky.

V Zahořanech nezapomeňte zahnout hned za mostem vlevo stále po modré (cesta je úzká a modrou značku lze snadno minout) a pokračujeme po modré hezkou lesní pěšinou až do Libeře.

Zde se mezi kostelem a hospodou napojíme na cyklotrasu A19, odkud nás po odbočení vlevo z hlavní silnice čeká nepříjemné, ale nedlouhé stoupání a poté již pokračujeme na Libeň. V údolí Libeňského potoka kopíruje cyklostezka 19A žlutou turistickou značku. Buďme zde prosím ohleduplní k chodcům, cesta je místy hodně úzká.

V Libni ve stoupání odbočíme vlevo po cyklotrase 19A mezi domy a přes pole nově zbudovanou cyklostezkou dojedeme poněkud záhadnými zatáčkami uprostřed pole do Dolních Břežan.

Na náměstí se stavíme v Café Jamón na něco dobrého k jídlu i pití.

Pokud zde náš cyklovýlet končí a nemusíme již ani řídit, můžeme si dopřát i Sangrii, vinný střik či některé z mnoha špičkových španělských vín.

Personál Vám s výběrem rád poradí!