40 km, 670 m stoupání

Plzeň (Doubravka) - Chrást - Hromnice - Krkavec a zpět

Rychlá střední až lehká trasa u Plzně s hezkými lesními úseky, mírně technickými sjezdy a zastávkou u Hromnického jezírka a na rozhledně Krkavec

0,00 Kč

On line mapa

Popis trasy:

Pokud do Plzně přijedete autem s koly na střeše, můžete zaparkovat pohodlně třeba na Doubravce hned za viaduktem v ulici "Stará cesta" nedalko začátku cyklotras (viz mapa níže).

Vydáme se podél Úslavy nejprve po cyklotrase č. 3 a následně odbočíme na 2151 na Chlum. Tady ještě před viaduktem zahneme doleva a po asi 100 m  uhneme z cyklotrasy 2151 doprava na červenou turistickou značku

km 1,7

Můžete jet i kolem vrchu Chlum po cyklostezce 2151, ale je to po asfaltu a okradli byste se o moc hezký lesní sjezdík. Cestou nahoru po červené budete mít po pravé ruce "tajné" trailsy, kde se můžete vyřádit. Nahoře u rozhledny si nedávejte pivko (zatím), v následujícím úseku budeme hodně potřebovat rovnováhu. Sjezd po červené do Bukovce je pecka! Dole budeme pokračovat stále po zelené rovně (viadukt máme po pravé ruce) a jedeme na polní cestičku rovně.

Zelená přes přírodní park Zábělá je moc pěkná.

Pěkná lesní pěšina se zákrutami a hupáky vede na příkrém srázu. Já jsem asi na dvou místech "hodil vyplašenku" a kolo chvíli vedl, ale zručnější bajker to určitě dokáže projet celé. Na konci lesa vyjedeme na pole, přejedeme Dolanský most a pokračujeme vpravo do kopce po zelené.

V Dolanech za hospodou (tato po pravé ruce) zahneme vlevo po zelené, místo je špatně značené.

km 9,1

Pokračujeme po zelené mezi poli.

km 11,9

Z vrchu U Petra je moc krásný sjezdík do Žichlic. My, kteří máme, tady oceníme zadní odpružení. Po zelené pokračujeme po silnici ha Hromnici a v kopci za vesnicí odbočíme doprava k Hromnickému jezírku (je tady značka a parkoviště). Můžeme jít do prudkého kopce vlevo (tady budeme asi tlačit) a až se pokocháme výhledem na jezírko pokračujeme po zelené zpět.

U ohrady s koňmi sjedeme ze zelené doleva - vyhneme se tak jízdě po hlavní silnici

km 15,7


Mírným sjezdem dorazíme na žlutou, kde zahneme vlevo a opatrně přejedeme hlavní silnici rovně.

km 16,3


Pokračujeme po žluté podél potoka Třemošná až k obci Třemošná.


U Břízského mlýna musíme chvíli po silnici:

km 18,7


Na kopci za křižovatkou stále po žluté sjedme ze silnice za betonovou skruží doprava:

km 19,0


U Břízského mlýna je krásný brod. Vedle je sice mostík, ale kdo by jezdil přes most:).

a můžeme se také zastavit u Nového rybníka:

Po žluté pak dojedeme do obce Třemošná. My se tu stavovali v příjemné restauraci Albion na rohu Plzeňské a Lidické, příjemný oběd a dobrý nefiltrovaná Plzeň (úsek s "rovnováhou" už máme za sebou, ale dejte si maximálně dvě/tři, je před námi ještě pár kopců.

Lidickou můžeme pokračovat k lesu a přes lesní pěšiny se napojíme nejprve na zelenou a v Záluží pak na modrou, která nás hezkým stoupání dovede až k rozhledně Krkavec.

Máte-li rádi technicky náročnější trailsy , můžete si tady dát takovou technickou vložku. Z rozhledny se vydejte po zelené a po asi 100m - viz obrázek - zabočte z trasy doprava:

Některé úseky tady na mě byly přece jen už moc, ale pokud na rozdíl ode mě nemáte děti, pud sebezáchovy a hypotéku, můžete se tady vyřádit do aleluja.

V opačném případě se vydejte z vrchu Krkavec po červené k Plzni. Je to krásný sjezd a pokud se tady podíváte po okolí po lese, najdete spousty pěkných klopenek a techničntějších úseků.

Červená nás dovede až k plotu kolem Sportovní střelnice. Od její brány nepojedeme po asfaltu, ale zabočíme doleva do lesa na hezkou hravou lesní pěšinu (modrá a červená turistická trasy pospolu):

km 30,8

Cesta nás dovede ke žluté turistické, po které pokračujeme sjezdíkem po schodech přes silnici kolem otočky tramvají a posledním mírným sjezdíkem doleva k Šidlovskému a následně Kamennému rybníku.

Stále po žluté pak  přes hezký nově (2021) postavený nadchod dojedme do Bolevce a zahneme doprava.  Můžeme tady sledovat pěšinu vedoucí vlevo od kolejí (nebo koleje budete mít po pravé ruce, je to totéž, tedy jak vám lépe vyhovuje) až k ulici Pode Dvory, tady rovně do lesa po neznačené kořenovité lesní cestě na Malý Bolevec a přes pláž Oostende kolem Boleveckého rybníka , přes kruháč na Bílé Hoře a po Jateční a následně doleva do cíle resp. původně startu naší dnešní vyjížďky.