42 km, 635 m stoupání

Rokycany - Plzeň Bolevec - Chrást a zpět

Rychlá lehčí střední trasa s návštěvou Klabavských tunelů, rozhledny Chlum, Boleveckého rybníka, zříceniny hradu Věžka a brodu v Nové huti. 

0,00 Kč

On line mapa

Popis trasy:

Rychlá svěží trasa krásnou krajinou plzeňska s návštěvou zajímavých míst vhodná i pro alepsoň trochu fyzicky zdatné malé bajkery. Lehčí sjezdy.

Trasu začneme na výpadovce z Rokycan směrem na Ejpovice. Zaparkovat můžeme poblíž začátku trasy v obytné zóně nebo také na pár set metrů vzdáleném parkovišti u Penny nebo Lidlu. Najedeme na cyklotrasu číslo 3 směrem na Ejpovice. 

Po krátkém sjezdu k vodní nádrži Ejpovice odobočíme z této cyklotrasy doprava na žlutou.

Pokračujeme po žluté až k lávce přes Klabavu.

Za lávkou vede žlutá vlevo, ale my se vydáme na násep před námi rovně a šikmo vlevo ke Klabavským tunelům.

Prý se dají tunely projít až na druhý konec, ale my se tam báli, takže Vás k tomu taky nenavádíme:). 

Vrátíme se stejnou cestou přes lávku zpět na cyklotrasu č. 3 pokračujeme přes kemp Ejpovice k Plzni. V Kyšicích nemusíme po silnici, ale pojedme zadem po cyklostezce.

Přejedeme přes pole a lehkých sjezdem dojedeme podél lesa do Červeného Hrádku a tady zahneme na 2151 vpravo.

Málo frekventovanou silnicí ovocnou alejí stále po 2151 přijedeme k hlavní silnici č.233. Tohle je jediné z pohledu frekventovaných silnic nepříjemné místo, ale je to jen asi 200m, kdy opět odbočíme mimo hlavní silnici doprava na Bukovec.

Stále po 2151 sjedeme do Bukovce a těsně za viaduktem zahenme doleva na červenou a po asi 50m opět doleva stále po červené po další viadukt do stoupání. Po "kočičích hlavách" přijedeme k otočce autobusů a tady zabočíme doprava stále po červené.

Hezkým technickým výšlapem dojedeme až k rozhledně Chlum. 

Pokud bude otevřeno můžete si dát něco malého k jídlu a pití nebo/a se podívat nahoru na rozhlednu a pak můžeme pokračovat pěkným rychlým sjezdem po červené turistické značce do Plzeňské části Doubravka. Stále po cyklotrase 3 jedeme až přes lávku nad Úslavou, za kterou hned zabočíme doprava. Na Jatečné zahneme opět doprava a po cyklotrase dojedeme až k Boleveckému rybníku. Podle počasí se tu můžeme vykoupat a/nebo poobědvat. My máme rádi třeba hamburgery  v Bistro Pointu na pláži Oostende. 

Odtud pak pokračujeme do lesa po lesní cestě (ze směru, ze kterého jsme přijeli na pláž Oostende to bude doprava.

Lesní asfaltka nás dovede k zelené turistické trase, na tu zabočíme doprava, pokračujeme kolem rybníku Košinář až k hlavní silnici 28. října. Tu přejedeme a pokračujeme šikmo vlevo hezkou lesní cestou po žluté až Směreme na Zruč-Senec. 

Po cca 100m jízdy po asfaltu ze silnice (rádi) opět sjedeme stále po žluté doprava a po dalších cca 50m opustíme i žlutou turistickou trasu odbočení do stoupání doleva.

Neznačenou lesní cestou pokračujeme na Druztovou. Držte se trasy po levé straně pole pár metrů v lese je hezká lesní pěšina, každopádně stožáry vysokého napětí mějte stále po pravé ruce.

V Druztové se opět napojíme na žlutou turistickou ("přijede" zprava) a pokračujeme z kopce dolů ke kostelíku s hřbitovem. Udělejte si chvilku a zajeďte se podívat i na zříceninu hradu Věžka.

Je to kousek z kopce a pak zase kouske do kopce (pod hradem u rybníka nechte bajky) a to samé zpět, ale je to hezké místo. Po návaru pokračujeme podél hřbitovní zdi dále po žluté.

Nyní náš čeká nepříjemné stoupání, které se prakticky nedá vyjet, ale o co je prudší, o to je kratší, takže tady budeme chvíli tlačit. Nahoře přejedeme přes louku k hlavní silnici ze Zruče na Dolany. Zkoušeli jsme se vyhnout silnici jízdou po modré/žluté lesem, ale z větší části tady kolo nesete na zádech a dole s ním slézáte i po krátkém žebříku. Sice tudy vede trasa Plzeňského Kola pro život, ale tenhle úsek je podle mě spíš o život.

Inu, jak chcete, každopádně cesta po asfaltu je v tomhle případě výjimečně jistota:). Hned za mostem můžete zahnout doprava a most podjet a šikmo přes pole (v mapě cesta není, ale v realitě tam je) dojet kolem kempu u Dolanského mostu k modré turistické značce, vystoupat po ní lesní cestou a následně až ke kruhovému objezdu v Chrástu. Tady je trochu zmatečné značení, takže doporučujeme držet se trasy nahrané v navigaci (máte-li), případně jet podle popisu a obrázků. Přes kruháč rovně, po červené z prudkého kopce a nakonec mírně vpravo na cyklotrasu 2159. 

Odtud až do Nové hutě je cyklotrasa špatně značená, ale ono není moc kam uhnout. V Nové Huti můžeme doprava přes most, ale my raději rovně přes brod.

Pokračujeme mírným sjezdíkem stále po 2159 až ke golfovému hřišti. Tady pozor, je tu přes cestu závora v dost nepřehledném místě.

Zahneme doleva a čeká nás poslední dosti dlouhé stoupání a pak už jen hezká lesní cesta do Klabavy. Cyklostrasa 2159 je tady již značená dobře a tato nás dovede až na cyklotrasu č.3, po které jsme jeli směrem na Plzeň. Stejnou cestou v opačném směru po ní dojedeme do výchozího bodu v Rokycanech.

Cestu lze také samozřejmě jet opačně a pak si hodně užijeme několik pěkných sjezdů, z toho směru zmiňme určitě sjezd za Klabavou ke golfovému hřišti, technicky náročnější sjezd po žluté mezi Dolany a Druztovou (v místě, kde jsme prve tlačili do kopce po kořenech) a nakonce sjezd po červené z rozhledny Chlum směrem do Bukovce je taky hodně příjemná záležitost. Užijte si to!