45 km, 920 m stoupání

Hamr na jezeře - Ještěd a zpět

Klasická up & down trasa s výjezdem na vrchol Ještědu. Náročnější na fyzičku, technicky jednoduchá.

0,00 Kč

On line mapa

Popis trasy:

Klasická trasa v krásné krajině podještědí. Jakkoliv raději jezdím zpět jinou trasou než tam, tak tady je výjimečně příjemné jet zpátky celou cestu po stejné trase. Cestou tam jedete totiž prakticky pořád do kopce a cestou zpět zase téměř pořád z kopce. 

Výchozím bode je parkoviště Hamr na jezeře. Máte-li víc času doporučíme z vlastní dobré zkušenosti Autocamp Hamr na jezeře, ze kterého můžete vyrážet do okolí i více dní za sebou. Na hrází Hamerského jezera se napojíme na dobře značenou cyklotrasu 3046 a pokračujeme kolem jezera na 15,3007, Ploučnice. Na rozcestí Pod Děvínem zahneme do prudkého stoupání doprava po červené turistické značce. Výšlap na Děvín můžeme - pokud se na to necítíme - vynechat. Pokud se ale nahoru chcete podívat - a je to moc hezké. místo - jeďte nyní. Po návratu z Ještědu už se k tomu s prominutím "nedokopete". Prudký kopec se dá téměř celý s trochou nasazení vyšlápnout, možná jen posledních pár metrů budete tlačit

Sjezd zpět budiž nám následně odměnou. Pokračujeme po 15,3007, Ploučnice (máte-li raději cesty po kořenech můžete to vzít po souběžné červené turistické značce, jen počítejte s tím, že u Chrasteckého vodopádu bude potřeba bajky kousek poponést, ale dá se i to) a na málo frekventované silnici pak zahneme vlevo do Osečné. Odtud lze jet buď po cyklotrase 25, my ale pojedeme na náměstíčku doleva stále po 3007, Ploučnice. Je to hezká asfaltová cyklostezka vinoucí se mezi poli.

Projedeme Druzcov a tady začíná stoupání. Po dobře značené cyklotrase (stále 15, Ploučnice) vystoupáme hezkou alejí až ke státní silnici spojující Světlou pod Ještědem a Křižany a pokračujeme zde rovně (až mírně vlevo) do kopce po Dělané cestě.

Po žluté turistické, na kterou jsme se mezitím napojili, pokračujeme nejprve stoupáním a pak kousek klesáním až na Hřebenovku (bude to pak prudce doleva do kopce). Z tohoto místa můžeme sjet asi 50m níže na Pláně pod Ještědem a dát si tady oběd. Opatrně každopádně s přejedením a pivem. Naposledy jsme si tu dali polévku, moravského vrabce s knedlíkem a pár piv a následné stoupání na Ještěd pak bylo velkým utrpením.

A odtud už jen nahoru prudkou Hřebenovkou. Nezkracujte si cestu, zkratky jsou tu  fakt nejetelné.. Nahoře pojedeme pěknou hřebenovkou.

Krátký sjezd k parkovišti a pak už. jen prudké stoupání serpentinami po asfaltce a jsme v cíli.

Pokocháme se výhledem a dobrým pocitem, že jsme to zvládli. Cestu zpět doporučujeme výjimečně stejnou. Je velmi příjemné všechna místa, kde jsme cestou nahoru trpěli v bolestech, prosvištět při sjezdu.