66 km, 1.054 m stoupání

Dolní Břežany, Davle, Řitka, Černošice, Cukrák, Zbraslav, Cholupický potok a zpět

Delší trasa s více stoupáním a hezkými sjezdy. Nutná alespoň základní fyzická kondice, technicky středně náročná. 

0,00 Kč

On line mapa

Popis trasy:

Tahle trasa je vhodná pro bajkery, kteří už přece jen mají něco málo najeto. Vyzkoušet ji ale může každý, neb se dá na několik místech bez problémů zkrátit.

Ideálním výchozím bodem je náměstí v Dolních Břežanech, kde lze u Café Jamón zanechat auta a zároveň se příjemně posilnit na cestu nebo/a po návratu.

Z Café Jamón se vydáme přes Keltský park, cyklotrasu A19 přejedeme rovně kolem skate parku (zde jeďme pomalu, jsou tu i chodci) a pokračujeme po značené žluté turistické trase na Točnou. Zde na kruhovém objezdu opustíme žlutou turistickou značku a vydáme se po zelené (ze směru, ze kterého jsme přijeli je to přes kruhový objezd víceméně rovně). Hezký mírně technický kamenitý sjezd. Opatrně - není to až taková "divočina", ale cesta je místy úzká a sráz vpravo dosti prudký. 

Na konci sjezdu přijedete k silnici v Břežanském údolí. Zelená sice vede mimo silnici (při pohledu z kopce od silnice vlevo), ale kolo se zde nedá ani vést (zkoušel jsem to a aspoň půl cesty jsem ho nesl na zádech). A jakkoliv Břežanským údolím jezdím na kole po silnici nerad, tak tady se vyplatí sjet necelý km níže a zabočit pak vlevo na odbočku, kde je závora (viz foto). 

Odtud už bez problémů sjedeme kolem miniZoo až k Vltavě a pak pokračujeme po A2 cyklostezce až do Vraného. 

Tady - ještě před nádražím - zabočíme doleva nahoru po červené (silnice na Zvoli zahýbá vlevo, červená vede do lesa rovně). 

Hezký stoupáček po kořenech až do obce Březová - Oleško, kde ještě před zástavbou zabočíme prudce vpravo. 

Sledujeme stále červenou turistickou značku. Můžeme jet také po souběžné cyklotrase 8226, ale lesní cesta je mnohem zajímavější.

V obci budeme míjet Japonské zahrady Oleško budované již od roku 1937, návštěva stojí za to.

Pokračujeme z kopce po červené nejprve širokou kamenitou ulicí a nakonec techničtějším sjezdem. Opatrně za mokra - kameny rády kloužou. Tady se každopádně zastavte a pokochejte se nádherným výhledem na Vltavu v Davli.

Na konci sjezdu dole (nejezděte přímo po červené, ale objeďte ten kousek raději okolo) a u Maškova mlýna pokračujeme doprava, stále po červené. 

V Davli přejedeme přes pěší lávku, zahneme na hlavní silnici doprava na EV7 Vltavská a asi po 200m zabočíme do stoupání vlevo na Mníšecko_M. Po té pokračujeme až od Bojova na malebné nádražíčko, přejedeme silnici i koleje a tady opět opustíme značenou cyklotrasu a pojedeme rovně po žluté. Moc hezká cesta, která se na kopci na Mníšecko M opět napojí (vyhneme se tak části silnice). Projedeme Líšnici a pokračujeme až k dálnici D4. V tomhle místě je podchod, projedeme Řitku, na rozcestí U Šraňku zabočíme doprava na 8129, Mníšecko - Č.

Poslední odbočku před vjezdem do zastavěné části Černolic zahneme vlevo a po asi 100m se napojíme se na žlutou turistickou značku (doprava), která nás dovede až do Všenor. U Čihadel odbočuje žlutá vpravo. Pokud spěcháte, jeďte rovně, pohodlná cesta Vás dovede do Všenor tak jako tak, ale za sebe raději doporučuju sledovat žlutou značku. Poslední část před Všenory je krásné techničtější kořenovité koryto - moc pěkný sjezdík, i tady kažodpádně ohleduplně k chodcům (je to úzké) a za mokra (klouže to s prominutím jako "kráva").

Ze Všenor pokračujeme po cyklotrase ku Praze, přejedeme železničím most, projedme Mokropsy a v Černošicích u nádraží zabočíme vpravo. Sjedeme k Berounce a zahneme doprava přes lávku. Za lávkou doprava po žluté na Kazín. Na konci Kazína odbočuje žlutá doleva, ale my pojedeme podél Berounky stále rovně. Je tam skála (asi na dvou místech je potřeba kolo poponést) s nápisem Kazín. 

Když už to nejde dál zahneme vlevo a vystoupáme na Cukrák. Tohle je dost úmorný výšlap, který si můžeme prodloužit a tím trochu zmírnit sklon kopce přes cyklotrasu Mníšecko Č., kterou cestou křižujeme.

U vysílače vpravo na Jíloviště, podjedeme dálnici D4, za ní zahneme vlevo směrem ku Praze a asi po 100m sjedeme ze silnice vpravo na červenou. Mineme rozcestí Pod Cukrákem. 

Cca 400m za ním zahýbá červená vlevo, ale my zahneme doprava, vystoupáme lesem na hřeben a pod sloupy vysokého napětí se pokocháme výhledem na Vltavu, vodní elektrárnu a Vrané. 

Cesta pokračuje pod sloupy vysokého napětí a po asi 100m se znovu napojí na červenou. Po té pokračujeme až k na křížení s ulicí Na Baních. Z této křižovatky jedeme ještě asi 90m po červené, ze které odočíme vpravo. Lze také pokračovat rovně po Mníšecko M, ale připravili byste se o krásný výhled na Lom a Vltavu a sjezd přes Baně. 

I tady je cesta místy hodně úzká, tak buďte prosím ohleduplní k chodcům. 

U hotelu zahneme z kopce vpravo a po Mníšecko M sjedeme na Zbraslav. 

Přejedeme přes Most Závodu Míru a za ním se vydáme po EV7 Vltavská ku Praze. Podjedeme městský okruh a po 1,5km v místě, kde je vlevo občerstvení a vpravo hned u cyklostezky železniční přejezd zabočíme  vpravo do mírného kopce.

Opatrně přes Komořanskou (v místě jsou nepřehledné zatáčky) a také tady se vyhneme značeným turistickým trasám. Pokračujeme rovně do lesa stále rovně podél potoka. Krátce se napojíme na zelenou turistickou značku, ale v místě, kde tato zabočuje doprava my pokračujeme rovně hezkým technickým výjezdem kolem potoka, přes mostíky a brodíky až k letišti Točná. Tam zahneme doleva a buď můžeme do Břežan dojet po značené cyklotrase A204 a následně A19 nebo v místě, kde na konci lesa (kousek od začátku runwaye) zabočuje A201 doleva na Cholupice pojedeme rovně. Dojedeme k Pražskému okruhu, zahneme doleva a po cca 200m přijedeme na hlavní silnici od Cholupice na Točnou. Zde najedeme na silnici vpravo směr Točná a po asi 150m mírného stoupání u autobusové zatáčky zahneme vlevo. 

Přes pole dojedeme k 19A a do cíle Café Jamón v Dolních Břežanech. Tady si dáme ještě něco dobrého na zub a můžeme jít na pár dní odpočívat :).