77 km, 1.245 m stoupání

Dolní Břežany - Cukrák - Černošice - Karlštejn - Řevnice - Jíloviště - Točná - Dolní Břežany

Střední až těžší trasa pro bikery s dobrou fyzičkou. Středně náročné sjezdy, krásné výhledy.

0,00 Kč

On line mapa

Popis trasy:

Výchozím bodem téhle náročnější trasy je náměstí v Dolních Břežanech. Tady můžeme zaparkovat a tady se také můžeme v Café Jamón posilnit před cestou. Trasa je kopcovitější, ale lze ji v několika místech zkrátit, kdyby náhodou.

Od Café Jamón vyrazíme zadem kolem pošty, za kterou zahneme vlevo do ulice Na Račanech (cyklostezka 19A), na konci na T křižovatce ale nepokračujeme po této cyklostezce, ale zahneme vpravo a po pár metrech zase vlevo do ulice V Úvozu a pokračujeme rovně, kde najedeme na žlutou turistickou značku. Dojedeme k hlavní silnici, zahneme doleva do obce Točná. Kruhový objezd opustíme druhým výjezdem po zelené turistické značce. Pokračujeme hezkým kamenitým sjezdem. Není nijak technicky náročný, ale přesto je opatrnost na místě. Cesta je místy úzká a sráz vpravo dosti příkrý. Dorazíme k silnici v Břežanském údolí. Zelená pokračuje při pohledu dolů vlevo od silnice, ale kolo se zde nedá ani vést (zkoušel jsem to a opravdu to nejde). A jakkoliv po silnici jezdím břežanským údolím velmi nerad, tady se nám vyplatí sjet dolů necelý jeden km a v místě, kde je závora zabočit vlevo:

Odtud už bez problémů pokračujeme kolem miniZoo k Vltavě. Přejedeme most Závodu Míru na Zbraslavi a po cyklostezce Mníšecko - M pokračujeme do Zbraslavi zabočením doleva. Po asi 500m před u dětského hřiště zabočíme doprava a tady nás čeká první stoupání. U hotelu Nad Královnou zabočíme stále po Mníšecko M ostře doleva:

Pokračujeme až ke křižovatce s ulicí Na Baních. Mníšecko-M tady pokračuje po hlavní silnici, ale my raději terénem, tedy zde zahneme vlevo:

Pokračujeme rovně až na lesní pěšinu a ostrým výšlapem směrem na Cukrák. Nevynechejte výhled na Lom Baně po levé straně:

Pokračujeme po lesní pěšině až se napojíme na červenou turistickou značku, kde zabočíme vlevo. Pokračujeme po červené až do Jíloviště. Tady vpravo, podjedeme dálnici a pokračujeme vpravo k vysílači Cukrák stále po Mníšecko M.

Zahneme vlevo hezkým rychlým lehce technickým sjezdem jedeme stále rovně dolů (neodbočíme vpravo na žlutou) a najedeme na cyklotrasu Mníšecko-Č. V místě, kde cyklotrasa zahýbá v pravém úhlu doprava tuto opět opustíme šikmo vlevo:

Hezkým rychlým sjezdem dojedeme až k Berounce. Jen pozor na konci - sjezd končí těsně před řekou. Dáme se doprava kolem skály Kazín.

Napojíme se na žlutou turistickou značku a přes zahrádkářskou kolonii dojedeme až k lávce v Černošicích. Přejedeme přes řeku a pokračujeme u nádraží vlevo po cyklostezce EV4 přes Dolní Mokropsy. Po krátkém stoupání nezabočíme ze silnice do malé uličky (cesta k železničnímu mostu), ale pokračujeme ještě kousek do kopce a zahneme pod "slavobránou" do chatové osady Slunečná. Buďme zde opatrní, je to hodně z kopce, sice po asfaltu, ale bývá tu rušno, hodně chodců včetně dětí, takže tady pomalu. Nebojte se, ještě bude příležitost se vyřádit jinde. U Berounky v Zátoce radosti zatáčí cyklostezka doleva, ale my odbočíme vpravo a po hranici pole dojedeme až k hlavní silnici Dobřichovická. Tu přejedme rovně resp. mírně vpravo mezi domy a máme před sebou další stoupání. Kamenitá polní cesta mezi pastvinami nás dovede až ke žluté turistické stezce, kde zabočíme vlevo.

Na rozcestí Krásná stráň zahneme na neznačenou lesní cestu (mezi zelenou a žlutou turistickou) a po pár set metrech se dostaneme opět ke žluté turistické. Tady zahneme doleva a po asi 50m již v mírném sjezdu opět opustíme žlutou turistickou trasu tentokráte mírně doprava. Neznačená lesní cesta klesá a pokračuje jako krásný techničtější sjezdík. Nedoporučujeme za mokra, velké kameny dosti kloužou. Les nás "vyplivne" na boční asfaltce (zahneme doleva) a dojedeme až na hlavní silnici (Karlická). Zahneme vpravo a po asi 200m silnici zase opustíme mezi lesní domky doleva po červené.

Trochu úmorné stoupání v serpentinách nás dovede až do Mořinky. Projedeme náves a pokračujeme stále po červené (E10 Svatojakubská cesta) přes pole hezkým tunelem z keřů. Přejedme silnici mezi Hlásnou Třebání a Mořinou a dalším nyní už lehčím, ale pořád hezkým sjezdem dojedeme do obce Karlštejn. Zde se můžete zajet podívat na Hrad a pak pokračujeme z kopce dolů k Berounce. Oficiálně je tu zákaz jízdy na kole. Je to trochu zvláštní, protože auta tudy jezdit mohou, ale pokud mezi chodci pojedete velmi pomalu a opatrně bude vše v pořádku.

Dole na hlavní zahneme doleva a jedeme kousek po silnici do Hlásné Třebáně.

Přejedeme přes lávku směrem k nádraží. Pokračujeme po 3, EV4 ku Praze, v Dobřichovicích přejedem most a asi 300m za nádražím Všenory (boudička po naší levé ruce) zabočíme za Sportovním centrem vpravo do ulice Květoslava Mešity a u zámku Všenory se napojíme na žlutou turistickou značku. Za bývalým pivovarem před potokem zahýbá vlevo do lesa. Tady je hezký technický výjezd (koryto, kořeny). O pár set metrů výše odbočuje žlutá ze silnice vlevo do lesa. Tady ale doporučujeme pokračovat po asfaltce, protože žlutá je tady prakticky nejetelná. Z asfaltky - viz mapa - následně odbočíme doleva a zase se vrátíme na žlutou.

Kousek za rozcestníkem Červená hlína sjedeme z turistických tras (červená a žlutá) odbočíme vlevo a po asi 100m zahneme vlevo na cyklotrasu 8129, Mníšecko - Č.

Sledujeme tuto cyklotrasu přes Černolice, Varadov, doleva do Jíloviště. Tady podjedeme dálnici a zabočíme doleva na Mníšecko - M. Touhle částí jsme prve přijeli a my pojedeme opačným směrem po červené přes rozcestí pod Cukrákem a úplně stejnou trasou zpět na Zbraslav.

Je příjemné si užít sjezd, který jsme před pár hodinami dupali nahoru. Zasloužíme si to:).

Na Zbraslavi přejedeme zpět přes most Závodu míru a za ním zahneme doprava a podjedeme most z původního směru doleva ku Praze.

Asi po dvou km v místě, kde je vlevo občerstvení a přímo naproti železniční přejezd odbočíme vpravo do ulice U Soutoka, přejedeme opatrně Komořanskou a pokračujeme lesní cestou kolem Cholupického potoka. Pokračujeme stále rovně po cestě mezi ploty pozemků a potoků. Krátce se napojíme na zelenou, ale v místě, kde tato odbočuje do stoupání doprava my pokračujeme stále podél potoka rovně vzhůru.

Dojedeme až k silnici vedoucí k letišti Točná. My tady zahneme doleva a po cyklotrasách A201, A201 a nakonec 19A dojedme přes Cholupice až do Dolních Břežan.

Vydali jsme spoustu energie a tak si zasloužíme něco vydatného a dobrého a proto se ještě na chvíli posadíme do Café Jamón a užijeme si to.