80 km, 864 m stoupání

Beroun - Brdy (Houpák) a zpět

středně těžká trasa, převážně mimo silnice, jednoduché rychlé sjezdy

0,00 Kč

On line mapa

Popis trasy:

Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších tras. Je to možná i proto, že s dětmi jezdíme do Brd na kola autem a mě dělá dobře, když na mě pak koukají, že tatínek ujel takovou dálku na kole.

Trasa je popisovaná z Berouna z parkoviště u nádraží, napojit se ale můžete samozřejmě kdekoliv. V podstatě tam je to do kopce a zpět z kopce, ale je tam několik přidaných "špeků". Třeba cestou zpět na 62. km v Lochovicích budete potřebovat dost vůle na stoupání po modré, když se to dá tak pěkně objet skoro po rovině.

Každopádně dvě dobré rady z vlastní zkušenosti: 

  1. Nezapomeňte si s sebou vzít něco malého k jídlu. Tyčinku nebo cokoliv, na co jste zvyklí. Na celé trase od Hořovic na Houpák a zpět není možnost si cokoliv koupit. Jednou jsem si  dával cestou zpět ve Rpetech v hospodě 12 tatranek, neb cestou zpět už jsem byl skoro v bezvědomí a byla to na trase jediná dostupná potrava.
  2. Rozvrhněte si síly. Cesta zezačátku ubíhá krásně rychle, ale před polovinou (Houpák) se pozvolně, ale nezadržitelně zvedá a posleních pár set metrů před bunkrem na Houpáku dokáže pěkně potrápit. Už proto, že máte pocit, že už jste skoro tam. Také cestou zpět je to převážně, ale ne zcela úplně z kopce.

Trasa je vedená co nejvíce mimo asfalt a dost často nekopíruje značené cyklotrasy, ale o to je zajímavější. Z Berouna se vydáme po cyklostezce směrem na Zdice. Držte se popsané trasy a vyhnete téměř úplně hlavní silnicím. Ve Zdicích se dá podél Berounky dojet až zezadu k fotbalovému hřišti, tady přejet přes nadchod nad dálnicí směrem k Výtopně a pokračovat po hezké polni cestě až k půjčovně karavanů. Tady musíte podjet dálnici zpět po silnici, ale kousek za podjezdem (je to 2. odbočka vlevo na Hředle -pozor, první odbočka vlevo je nájezd na dálnici na Plzeň) odbočíme na Hředle a nepojedem po asfaltu po 0005, ale zahneme po asi 50m opět vlevo na EV4 Po stopách českých králů. Stále rovně příjemným kamenitý stoupáním dojedeme na asfaltku (směrem vpravo jsou Hředle), kde zahneme doleva a přejedeme dálniční nadjezd, kde pokračujeme krásnou polní rozbitou cestou (kamení, sypaný štěrk atd.). Je tam pár hezkých kopečků k sjezdů. Poslední hezký sjezdík nás dovede do Praskoles. Podjedeme koleje a pokračujeme vpravo na Hořovice. Nejprve po silnici a pak odbočíme cyklostezku (vede souběžně vpravo od silnice). 

Těsně před Hořovicemi zahneme vlevo k nemocnici (opatrně v serpentinách nahoru), mineme zámek Hořovice a stoupáme na Příbramskou výpadovku (cyklotrasy 303 a následně 8260). Za Hořovicemi zahneme vpravo do lesa (stále cyklostezka 8260), projdeme lesopark Dražovka a na afaltce se dáme vlevo směrem na Podluhy.

Za Podluhami  zabočíme doprava do stoupání mezi poli na trasu 0006 směrem na Hvozdec. Tady opět doporučím před Podluhami (nebo Podluhy? víte-li někdo, dejte mi vědět:)) vlevo po zelené. Je to moc hezká lesní cesta. Nad Mrtníkem (krásný název, mimochodem:)) opustíme i zelenou turistickou značku a v místě, kde tato odbočuje doprava my pokročujeme rovně lehkým svižným sjezdem až k jižnímu konci Záskalské vodní nádrže.

Projedeme Neřežín a sledujeme cyklotrasu 2252 (8244) a tady začíná vyčerpávající stoupání. Nejprve kamenitou cestou kolem statku do Malé Vísky, tady ostře vlevo do prudkého kopce po asfaltu a nahoře už vjíždíme do bývalého vojenského prostoru Brdy. A tady už je to jenom do kopce po více či méně rozbité asfaltce.

Mineme bývalé vojenské letiště (docela zajímavá a pokud ji vidíte poprvé dost v těchto místech překvapující veliká panelová plocha. Pokračujeme stále rovně, kousek s kopce a pak už jen stále prudší a prudší stoupání. Mineme první bunkr po levé ruce, pak známý bunkr s ocelovou střílnou, kde se natáčela scéna z filmu "Obecná škola" (...."skupina A k zemiii!!!!) a závěrečný poněkud vyčerpávájící výšlap k nejvýše zde položenému bunkru Houpák. Tady si dejte nějakou tyčinku a užijte si výhled. Je to moc krásné místo!

Cestou zpět pokračujeme nejprve směrem na vrch Tok. Můžete si tam zajet, ale mezi námi nic až tak světoborného tam není a cesta zpět je pořád dost dlouhá. Tedy z červené turistické značky zde na Dlouhém kameni zahneme doleva na cyklotrasu 315.  Krásný dlouhý kopec dolů po spíš více než méně rozbité aslfaltce a kočičích hlavách směrem na Ohrazenice. Kousek před nimi asi 30 m před rozcestím Sýkorky opustíme značenou trasu směrem doleva na lesní cestu. TAdy se vyplatí navigace, protože tohle místo lze snadno minout. Okradli bychom se ale o trochu techničtější jízdu lesem a nádherný sjezd do Felbabky, kde se opět napojíme na cyklotrasu tentokráte 0006A.

Pokračujeme stále dolů do Rpet, kde je na náměstí příjemná Cimrmanova hospůdka. Poseďte, ale s pivem opatrně. Pár km včetně pár kopců je stále před námi.  Za Rpety zabočíme doprava směreme na Tihavu a dojedeme na křižovatku se silnicí 114 z Hořovic do Lochovic (cyklotrasa 3). Tady je to kousek po silnici, ale po mírném stoupání už jen z kopce, tak se to dá vydržet. 

V Lochovicích dojedeme na náměstí, kde zahneme doleva na modrou turistickou značku. Tohle stoupání prověří charakter, nicméně nahoře je to kousek rovně přes Kočvary směrem na Stašov, před kterým zahneme doprava na neznačenou cestu. Tady ja další moc hezký sjezd po rozbité polní cestě s hrubým štěrkem a kolem sběrného dvora sjedeme až ke státovce (Zdice - Příbram). Minule jsem tady vyklepal brýle, tak jestli je najdete, tak si je nechte:). Státovku přejedeme rovně a pokračujeme po cyklostezce 0007 do Zdic a pak už po nám dobře známe cestě zpět do Berouna.